Fundamenty są nieodłącznym elementem praktycznie każdego domu jednorodzinnego. Ich jakość oraz rodzaj ma istotny wpływ na to, jak będzie zachowywał się dom przez kolejne lata.

Zaniedbania na poziomie budowy oraz zabezpieczenia fundamentów mogą mieć istotny wpływ na samą trwałość konstrukcji, oraz samego komfortu mieszkańców. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są rodzaje izolacji fundamentów oraz czym się różnią, sprawdź koniecznie ten wpis.

Budowa fundamentów z pozoru może wydawać się łatwa i mało istotna w porównaniu z pozostałymi etapami budowy domu, jednak to właśnie na tym etapie możemy popełnić błędy, które będą miały poważne konsekwencje w przyszłości. Aby zapewnić trwałość fundamentów oraz niezmienność ich parametrów wytrzymałościowych przez kolejne lata, należy zadbać nie tylko o wysokiej jakości materiały budowlane, z których one powstaną, ale również o odpowiedniej jakości ochronę przed wilgocią.

Hydroizolacja fundamentów — co warto wiedzieć?

Hydroizolacja fundamentów ma za zadanie zabezpieczyć je przed wilgocią, która stanowi duże zagrożenie dla domu. Zabezpieczenie fundamentów budynku przed wodami gruntowymi, wilgocią kapilarną czy wodą pod ciśnieniem hydrostatycznym to obowiązkowy punkt na liście każdego inwestora, który chce maksymalnie ograniczyć możliwość pojawienia się wilgoci wewnątrz domu.

Dobrej jakości hydroizolacja fundamentów ochroni nas przed:

  • pojawieniem wilgoci i pleśni na ścianach budynku,
  • uszkodzeniem konstrukcji samych fundamentów, pod wpływem wody i skrajnych temperatur,
  • pogorszeniem właściwości termoizolacyjnych.

To jaki rodzaj izolacji fundamentów będzie odpowiedni dla naszej inwestycji, w głównej mierze zależy od lokalizacji samego domu, poziomu wód gruntowych oraz rodzaju gruntu, na jakim się znajduje.

Rodzaje izolacji fundamentów

Istnieje kilka systemów hydroizolacji. W przypadku fundamentów najczęściej pojawia się jednak pojęcie izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej, które są określane również jako lekka, średnia i ciężka izolacja przeciwwilgociowa. Każdy z tych rodzajów izolacji zapewnia nam inny poziom zabezpieczenia przed wilgocią oraz wodą napierającą z zewnątrz. Dlatego też, znając rodzaj gruntów, poziom wód gruntowych oraz lokalizację domu, możemy dokładnie określić rodzaj izolacji fundamentów, jaki będzie optymalny dla budowanego domu.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów — izolacja lekka

Przeciwwilgociowa izolacja fundamentów ma swoje zastosowanie w przypadku gruntów, które są przepuszczalne jak grunt żwirowy czy piaskowy. Ten rodzaj gruntu pozwala na szybkie wsiąkanie wody opadowej nawet w przypadku intensywnych opadów. Lekka izolacja fundamentów sprawdza się również w nieco mniej przepuszczalnych gruntach w przypadku, gdy zastosowano odpowiedniej jakości drenaż. Warto wspomnieć, że izolacja przeciwwilgociowa fundamentów dzieli się na izolację pionową i poziomą.

Pionowa izolacja fundamentów zapewnia nam ochronę przed wnikaniem wody w ściany fundamentów. W tej kategorii produktów mamy najczęściej styczność z membranami polietylenowymi i PCV, foliami samoprzylepnymi, papami i lepikami o konsystencji smołowej.

Pozioma izolacja przeciwwilgociowa fundamentów stosowana jest natomiast między ławą i ścianą fundamentową. Jej celem jest przede wszystkim ochrona przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu.

Izolacja przeciwwodna fundamentów — izolacja średnia i ciężka

Izolacja przeciwwodna fundamentów zapewnia nam największą szczelność powłoki, a co za tym idzie najwyższy poziom ochrony przed wilgocią. Ten rodzaj hydroizolacji jest zalecany w przypadku budowy domu na gruntach o wysokim poziomie wilgotności, lokalizacjach o wysokim poziomie wód gruntowych oraz wszędzie tam, gdzie istnieje sezonowe ryzyko podnoszenia poziomu wód gruntowych.
Izolacja przeciwwodna musi być spójna i gwarantować ochronę również w przypadku napierających wód gruntowych. W tym przypadku warto wybrać sprawdzone systemy do izolacji przeciwwodnej fundamentów, które zapewnią nam odpowiednią szczelność oraz wytrzymałość powłoki ochronnej.

Średnia izolacja przeciwwodna sprawdzi się wszędzie tam, gdzie grunt cechuje się słabą przepuszczalnością, a poziom wód gruntowych nie jest stały. Decydując się na średnią izolację przeciwwodną, warto rozważyć zastosowanie drenażu wokół budynku w postaci folii tłoczonej i papy, które zapewniają szybki odpływ wody.

Ciężka izolacja przeciwwodna zalecana jest w przypadku wód gruntowych, które stale przekraczają poziom piwnicy. Ten rodzaj izolacji przeciwwodnej musi zapewnić przede wszystkim ochronę przed ciśnieniem, jakie jest wywierane na fundamenty przez stały napór wody.

Jak wykonać izolację fundamentów?

Wykonanie izolacji fundamentów jest niezwykle ważnym etapem każdej budowy i powinno być oparte o wcześniejsze badanie gruntów, projekt oraz normy zalecane przez producentów hydroizolacji. Warto wspomnieć również, że optymalnym okresem na wykonanie tego typu prac jest wiosna oraz lato, ponieważ w tym czasie poziom wód gruntowych jest zazwyczaj najniższy.
Izolowanie fundamentów od wilgoci należy rozpocząć od samego przygotowania fundamentów. Tu należy zwrócić uwagę, by podłoże, na którym ma znajdować się hydroizolacja, powinno być suche i czyste.

W przypadku izolacji poziomej, prace zaczyna się od ułożenia folii lub papy izolacyjnej na wcześniej oczyszczonych ławach fundamentowych. Kolejnym krokiem jest przyklejenie folii lub wstępne podgrzanie i przyklejenie papy. W tym miejscu należy zaznaczyć, że końce folii lub papy powinny być kładzione na tzw. zakładkę, co pozwala utrzymać ciągłość i szczelność połączenia. Dopiero tak przygotowana izolacja pozioma pozwala na stawianie ścian domu.
Jeśli chodzi o izolację pionową fundamentów, podobnie jak w przypadku prac związanych z izolacją poziomą, całość należy rozpocząć od oczyszczenia fundamentów z zabrudzeń i luźnych elementów.

Kolejnym krokiem jest wykonanie wodoodpornej warstwy przy użyciu materiałów płynnych lub półpłynnych, które po zastygnięciu tworzą szczelną warstwę ochronną. Samo nakładanie może odbywać się z wykorzystaniem pędzla, wałka, agregatu lub szpachli. Rodzaj użytego narzędzia zależy przede wszystkim od samej gęstości masy, jaką chcemy pokryć fundamenty.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat hydroizolacji fundamentów, sprawdź pozostałe wpisy na naszym blogu oraz galerię realizacji z poszczególnymi etapami budowy domów w Szczecinie i okolicy.